A look at some of the latest results from the world of athletics, including performances at the World Mountain Running Championships and European Masters Championships

A day one report on England Athletics AAA and UK CAU Championships action can be found here, while a day two round-up is here. See Thursday’s AW magazine for more.

World Mountain Running Championships, Premana, Italy, July 30

The 13km races were won by Ugandan Victor Kiplangat (52:31) and Kenyan Lucy Wambui (61:26).

Second woman was Austrian Andrea Mayr in 62:44, while Sarah Tunstall of Great Britain took the bronze in 64:16.

Uganda enjoyed a clean sweep in the men’s race as Joel Ayeko (52:50) and Fred Musobo (53:57) followed Kiplangat home.

European Masters Championships, Aaarhus, Denmark, July 30

Britain had a golden Sunday and the top individual performance came from Susan Frisby, who won the W55 300m hurdles event in a world record 48.74.

Most of the success though came in the 1500m races. W70 world record-holder Angela Copson won gold by over a minute in 5:54.97 having gained a 89-second win in the 4km cross-country a few hours earlier.

Zoe Doyle won the W35 title in 4:43.46 and Louise Rudd won the W40s in 4:41.92. Anna Garnier was first W60 in 5:46.93 while Nancy Hitchmough and Ros Tabor led a British one-two in the W65s with Hitchmough winning in 5:48.31. Tabor had won the 4km cross-country gold earlier.

Guy Bracken won the M55 race by almost 10 seconds in 4:22.28 while John Skelton won the M65 gold in 4:56.87.

Navid Childs won the M35 triple jump with a 15.06m leap ahead of team-mate Lawrence Harvey.

Jane Horder and Carol Filer led a British one-two in the W60 300m hurdles, winning in 50.40.

Tony Bowman won the M80 triple jump with 7.99m and Julien Gittens won the M55 event with a leap of 11.81m.

Ian Broadhurst won the M60 300m hurdles in 46.42.

Full details of earlier action and Monday’s events will be included in Martin Duff’s report in this week’s AW magazine.

BMC Gold Standard, Trafford, July 25

Alex Bell, who is standing by as a reserve for the World Championships and is in the official entry lists, won the women’s 800m in 2:01.69.

Behind her, London 1500m-bound Laura Weightman (2:01.87) broke 2:02 for the first time.

Rory Graham-.Watson won the men’s race in a PB 1:47.29.

Jess Judd won a non-BMC mixed 800m in 2:02.67.

Watford, July 26

James West won a quality men’s 3000m which saw the top five go inside 8:05. West won in 8:00.66.

Emelia Gorecka ran the fastest women’s time of 9:21.41.

Russian National Championships, July 27-30

World champion Mariya Lasitskene achieved 1.96m to win the women’s high jump.

Former Olympic high jump champion Ivan Ukhov could only finish fourth with 2.23m as Danyil Lysenko won with a 2.33m leap.

There were quality long jump wins for Yelena Sokolova with 6.85m and Artyom Primak with 8.22m.

The women’s 800m was won by Aleksandra Gulyaeva in 1:58.34 while Yelena Korobkina won the 1500m in 4:04.90.

Valeriy Pronkin achieved a 79.32m PB to win the hammer.

Greek Under-23 Championships, Larisa, July 29-30

London-bound javelin thrower Ioánnis Kiriazís won with a throw of 86.44m.

Leiria, Portugal, July 29

World champion Denia Caballero of Cuba won the discus with 66.51m while the men’s event was won by Colombian record-holder Mauricio Ortega with 65.60m.

Cetniewo, Poland, July 29

Olympic hammer champion Anita Wlodarczyk set a world lead of 82.87m to miss her own world record by just 11 centimetres with the second best throw in history.

Michal Haratyk won the men’s shot with 21.88m PB while Piotr Malachowski won the discus with 67.68m. Pawel Fajdek’s 81.85m won the men’s hammer.

Hassleholm, Sweden, July 29

The world high jump leader Mutaz Essa Barshim won with a leap of 2.30m.

Helena Tipping 10km,, Wrexham, July 30

Local runner Daniel Weston was denied a hat-trick of wins in this race by Vale Royal AC’s Chris Williams who won in a PB of 33:11.

A local runner did win the women’s race as Emma Crowe was first home in 38.39 in 25th overall.

Magor Marsh 10km, July 29

Muktaar Farhan won the men’s race in 33:39 while under-17 Laura Wright was first woman in 41:21.

Harbour Club Last Friday of the Month 5km, Hyde Park, July 28

Elliott Hind was a clear men’s winner in 15:52 while under-17 Chloe Sharp won the women’s race in a PB 17:55.

Assembly League 3.5M, Victoria Park, July 27

Paul Martelletti won a good battle with John Gilbert to win the race in 16:44 from Gilbert’s 16:51.

Ultra international medallist Amy Clements was a clear women’s winner in 19:06 and led Kent AC to a one-point team victory.

Cock Crow Multi Terrain 5km, Hebburn, July 25

Veteran Simon O’Donnell won in a time of 16:37. Alex Sneddon won the women’s race in a course record 18:28.

» Check out our online news section and event reports for more of the latest from the world of the sport