A 56-strong GB team and a number of senior continental medallists will be in action at the European U23 Championships in Sweden

Several defending champions and 2018 European senior medallists will be in action at the European U23 Championships taking place in Gävle, Sweden, while the British team (listed below) will have hopes of much success.

The likes of world high jump silver medallist Yuliya Levchenko of Ukraine, European indoor shot put champion Konrad Bukowiecki of Poland, European 100m hurdles champion Elvira Herman of Belarus and European long jump champion Miltiadis Tentoglou of Greece have already achieved international senior honours. However, these will rub shoulders with many other athletes on the up at the event taking place from July 11-14.

READ MORE: Morgan Lake and Callum Wilkinson to captain GB team in Gävle

Aside from Bukowiecki, 800m runner Andreas Kramer (Sweden), triple jumper Nazim Babayev (Azerbaijan) and hammer thrower Bence Halasz (Hungary) return having won in Bydgoszcz in 2017.

As for the women, Poland’s Ewa Swoboda (100m), Britain’s Finette Agyapong (200m), Denmark’s Anna Emilie Møller (3000m steeplechase), Levchenko, Switzerland’s Angelica Moser (pole vault) and France’s Yanis David (long jump) will all attempt to successfully defend their titles.

Two GB athletes are top among the entries on this season’s rankings, although British Athletics’ tough selection policy means most in the squad will be medal contenders.

The fast-improving Shemar Boldizsar is quickest in the 200m line-up, while reigning European under-20 champion Jemma Reekie is fastest in the 1500m and she will also be a contender in the 800m.

Co-captain Morgan Lake, the 2014 world under-20 heptathlon and high jump champion, is the most experienced on the GB team. Fourth on the high jump performance list for this year, she faces tough competition from Belarus’s Karyna Taranda, who has jumped 1.98m this year, as well as Levchenko.

Cameron Chalmers (400m), Spencer Thomas (800m) and Kristal Awuah (200m) are among Britain’s other top contenders for gold.

Timetable and results

The action gets under way on Thursday July 11 and runs until Sunday July 14, with a timetable and live results available here.

Click here for final entries.

TV guide

The championships will be streamed live on the European Athletics website here and coverage will also be shown on Eurosport.

GB team

MEN
100m: Dom Ashwell, Oliver Bromby
200m: Shemar Boldizsar, Toby Harries
400m: Cameron Chalmers
800m: Spencer Thomas
1500m: Piers Copeland, Jake Heyward
5000m: William Fuller, Petros Surafel
10,000m: Emile Cairess, Mahamed Mahamed, Jake Smith
110m hurdles: Cameron Fillery, Tade Ojora, James Weaver
400m hurdles: Alex Knibbs
20km walk: Cameron Corbishley, Callum Wilkinson
High jump: Tom Gale
Pole vault: Adam Hague, Joel Leon Benitez, Charlie Myers
Long jump: Reynold Banigo, Jacob Fincham-Dukes
Triple jump: Ade Mason
Discus: George Armstrong, George Evans
Javelin: Harry Hughes
Hammer: Jake Norris
4x100m: Ashwell; Bromby, Boldizsar, Kaie Chambers-Brown, Jona Efoloko, Michael Olsen
4x400m: Joe Brier, Cameron Chalmers, Ellis Greatrex, Alex Haydock-Wilson, Alex Knibbs, Lee Thompson

WOMEN
200m: Finette Agyapong, Kristal Awuah
400m: Lily Beckford
800m: Ellie Baker, Jemma Reekie
1500m: Reekie
5000m: Jodie Judd, Amelia Quirk
10,000m: Julia Paternain
3000m steeplechase: Aimee Pratt
High jump: Morgan Lake
Long jump: Alice Hopkins
Triple jump: Naomi Ogbeta
Shot put: Divine Oladipo
4x100m: Awuah, Hannah Brier, Shannon Malone, Melissa Roberts, Alisha Rees
4x400m: Agyapong, Beckford, Yasmin Liverpool, Melissa Roberts, Lauren Russell, Hannah Williams

» For more on the latest athletics news, athletics events coverage and athletics updates, check out the AW homepage and our social media channels on TwitterFacebook and Instagram