A 54-strong GB squad will compete in Bydgoszcz in July, while the team for the World University Games in Taipei has also been announced

Ojie Edoburun and Morgan Lake are among the 54 athletes to have been selected to represent GB at the European U23 Championships in Bydgoszcz, Poland, between July 13-16.

Edoburun, who improved his 100m PB to 10.12 in Bedford at the weekend, and Lake, who equalled her high jump PB of 1.94m, are among the six European U20 champions from 2015 on the team.

The pair will be joined in Poland by Alex George (5000m), Cheriece Hylton (4x400m), Shannon Hylton (200m and 4x100m) and Imani Lansiquot (100m and 4x100m).

There will also be two medallists from the 2015 edition of the under-23 event on the team as Neil Gourley (1500m) and Chris Kandu (high jump) again pull on GB vests.

In-form Jessica Judd, fresh from a 1500m PB of 4:05.20, is selected for both the 1500m and 5000m, while Olympic 4x100m bronze medallist Daryll Neita goes in both the 100m and relay and Katie Stainton and Tim Duckworth will contest the heptathlon and decathlon respectively.

“I am delighted to pick such a strong British Athletics squad to represent the country and take on Europe’s best in the age group,” said David Parker, British team leader. “We have a number of athletes who are ranked highly in the 2017 standings, so we will go in to the championships with many of medal contenders, and plenty who will be looking to step up and place highly in finals.

“We have selected 54 athletes across a variety of disciplines which is particularly encouraging. We saw some great performances in Bedford last weekend, and I hope they can continue that form in Poland next month.”

Meanwhile, British Universities and Colleges Sport (BUCS) has announced a maximum team of 20 athletes for the World University Games to be held in Chinese Taipei from August 19-30. Both teams are listed in full below.

British team for the European U23 Championships in Bydgoszcz, Poland

Women
100m: Imani Lansiquot and Daryll Neita
200m: Finette Agyapong, Shannon Hylton and Ama Pipi
400m: Laviai Nielsen
800m: Hannah Segrave
1500m: Jess Judd and Amy Griffiths
5000m: Jess Judd
10,000m: Philippa Bowden, Phoebe Law and Jenny Nesbitt
3000m steeplechase: Aimee Pratt
100m hurdles: Yasmin Miller
400m hurdles: Jessica Turner
High jump: Morgan Lake
Pole vault: Lucy Bryan
Discus: Amy Holder
Heptathlon: Katie Stainton
4x100m: Finette Agyapong, Shannon Hylton, Imani Lansiquot, Daryll Neita, Yasmin Miller, Diani Walker
4x400m: Cheriece Hylton, Laviai Nielsen, Lina Nielsen, Ama Pipi, Kelsey Stewart, Jess Turner

Men
100m: Reuben Arthur, Joseph Dewar and Ojie Edoburun
400m: Cameron Chalmers
800m: Daniel Rowden
1500m: Robbie Fitzgibbon, Neil Gourley, James West
5000m: Alex George*
10,000m: Ellis Cross
3000m steeplechase: Jamaine Coleman and Daniel Jarvis
110m hurdles: Khai Riley-La Borde and James Weaver
400m hurdles: Jack Lawrie and Jacob Paul
20km walk: Cameron Corbishley
High jump: Chris Kandu
Pole vault: Charlie Myers
Long jump: Jacob Fincham-Dukes
Javelin: Harry Hughes*
Hammer: Taylor Campbell
Decathlon: Tim Duckworth
4x100m: Reuben Arthur, Joseph Dewar, Kyle de Escofet, Ojie Edoburun, Theo Etienne and Chris Stone
4x400m: Cameron Chalmers, Sam Hazel, Elliot Rutter, Ben Snaith, Tom Somers, Lee Thompson

*subject to fitness

British team for the World University Games in Taipei, Chinese Taipei

Women
100m: Corinne Humphreys
400m: Zoey Clark
800m: Adelle Tracey
1500m: Melissa Courtney and Sarah McDonald
5000m: Jess Judd and Charlotte Taylor
10,000m: Jenny Nesbitt and Louise Small
100m hurdles: Alicia Barrett
400m hurdles: Jessica Turner
Shot put: Amelia Strickler

Men
100m: Samuel Osewa
1500m: Jonathan Davies
3000m steeplechase: Zak Seddon
400m hurdles: Jacob Paul
High jump: Allan Smith
Pole vault: Charlie Myers
Long jump: Daniel Gardiner
Decathlon: John Lane