The major attention of the weekend was on the British Athletics Cross Challenge meeting at Milton Keynes but there was plenty of other action, including at the Scottish Short Course Champs

Cross country

Scottish Short Course Cross Country Championships, Bellahouston, November 7

Andrew Butchart and Laura Muir were impressive senior winners to carry on their good early season from.

Central AC won the men’s team title with Edinburgh AC victorious in the women’s race.

Jonny Glen and Gillian Black won the under-20 titles, while Sol Sweeney claimed the under-17 men’s title in a dramatic finish with club-mate Ben Greenwood. Erin Wallace was the women’s winner.

Michael Simpson won the under-15 boys race in one of the tightest finishes of the day, while Eloise Walker won the under-15 girls race.

Full report and photographs will appear in this week’s AW magazine.

Birmingham and District Cross Country League, Leamington Spa, November 7

Cheltenham’s Graham Rush won a muddy race but Loughborough easily won the team event in the division one fixture.

A full report and photographs will appear in this week’s magazine.

Kent Cross Country League, West Wickham, November 7

Tom Collins of Medway and Maidstone won the race in 31:12 from Cambridge’s Rob Jackaman but Tonbridge won the team race. They remarkably had eight runners finish consecutively between fourth and eleventh.

Steve Roe’s report will appear in this week’s issue.

Manchester League

Lauren Howarth won the women’s race while Jack Martin won the men’s race.

Steve Green’s report will appear in this week’s issue.

Start Fitness Metropolitan Cross Country League, Stevenage, November 7

Former national champion Richard Goodman won the men’s race while Naomi Taschimowitz also repeated her victory from the first fixture.

Alastair Aitken’s report will appear in this week’s issue.

2XU Surrey Cross Country League, Wimbledon, November 7

Clapham Chaser’s Andy Maud pulled off his first ever victory against Belgrave’s Paskar Owor though Hercules Wimbledon were the surprise team winners.

Martin Duff’s report will appear in this week issue.

Surrey Ladies League, Esher, November 7

Under-20 Inter Counties champion Phoebe Law won the senior women’s race after leader Steph McCall strayed off course.

Clapham Chasers won the team race.

Martin Duff’s report will appear in this week issue.

Road

Heaton Harriers Town Moor 10km, November 8

Ryan McLeod won easily in a course record 29:32 just 24 hours after winning the Cheshire 10km.

Rosie Smith won the women’s race in 34:10 to defeat 34:50 by Alyson Dixon who was in her first race since running an Olympic qualifying time in the Berlin marathon.

Les Venmore’s report and David Hewitson’s photographs will appear in this week’s issue.

Shanghai International Marathon, China, November 8

Kenya’s Paul Lonyangata won in a course record and PB 2:07:14 with South African Stephen Mokoka second in 2:07:40.

The women’s race was also won by a Kenyan as Rael Kiyara took first place in 2:26:23.

X Milhas do Guadiana, Portugal to Spain (approx 17.5km), November 8

British W50 Clare Elms finished second woman in this race that this year started in Portugal and finished in Spain and crosses the Guadiana bridge.

Her time in very hot conditions was 70:21 and that also ensured her overall victory in the Algarve Challenge. Second place in the challenge, which is decided on age-grading, went to another world indoor mile age group record-holder, W65 Ros Tabor.  Ten of the field had either won national masters titles or world masters medals.

Cheshire 10km, November 7

On the first part of his 10km weekend double, Ryan McLeod won in a time of 29:47.