Hurdler selected for both his specialist individual event and the 4x400m relay squad where he will be joined by Nigel Levine who has been added to the GB team

Jack Green is to join Niall Flannery in contesting the 400m hurdles for Great Britain at the IAAF World Championships, while Nigel Levine has been added to the team for the 4x400m relay after the two athletes made successful appeals to British Athletics.

Green had originally been named for just the relay as although he had the hurdles standard he had not raced since June 6 through injury.

Levine had been omitted but now features on the relay squad along with Green, Jarryd Dunn, Martyn Rooney, Conrad Williams, Delano Williams and Rabah Yousif.

“I am pleased my appeal to be included in the individual event was successful,” said Green. “I’m now looking forward to putting on the GB vest once again and just want to focus on producing the best possible performance I can.”

Rooney is another athlete to have successfully appealed and on Monday the national governing body announced how the European champion would be contesting the 400m as well as form part of the 4x400m squad in Beijing.

Meanwhile, athletes such as Andy Vernon and Lennie Waite will not be among the British athletes competing in China after their respective appeals for the 10,000m and 3000m steeplechase were unsuccessful.

GB & NI team for the IAAF World Championships

MEN

100m
James Dasaolu
Richard Kilty
Chijindu Ujah

200m
Zharnel Hughes
Daniel Talbot

400m
Jarryd Dunn
Martyn Rooney
Rabah Yousif

800m
Kyle Langford
Michael Rimmer

1500m
Charlie Grice
Chris O’Hare

5000m
Mo Farah
Tom Farrell

10,000m
Mo Farah

110m hurdles
Lawrence Clarke

400m hurdles
Niall Flannery
Jack Green

High jump
Robbie Grabarz

Long jump
Dan Bramble
Greg Rutherford

Pole vault
Steve Lewis

Hammer throw
Mark Dry
Nick Miller

20km walk
Tom Bosworth

4x100m relay
Harry Aikines-Aryeetey
James Ellington
Adam Gemili
Richard Kilty
Danny Talbot
Chijindu Ujah

4x400m relay
Jack Green
Martyn Rooney
Conrad Williams
Delano Williams
Jarryd Dunn
Rabah Yousif
Nigel Levine

WOMEN

100m
Asha Philip

200m
Margaret Adeoye
Dina Asher-Smith
Bianca Williams

400m
Christine Ohuruogu
Anyika Onuora

800m
Jenny Meadows
Shelayna Oskan-Clarke
Lynsey Sharp

1500m
Laura Muir
Laura Weightman

5000m
Steph Twell

10,000m
Kate Avery

100m hurdles
Cindy Ofili
Tiffany Porter

400m hurdles
Meghan Beesley
Eilidh Child

High jump
Morgan Lake
Isobel Pooley

Long jump
Katarina Johnson-Thompson
Shara Proctor
Lorraine Ugen

Pole vault
Holly Bradshaw

Hammer throw
Sophie Hitchon

Javelin
Goldie Sayers

Heptathlon
Jessica Ennis-Hill
Katarina Johnson-Thompson

4x100m relay
Louise Bloor
Desiree Henry
Jodie Williams
Daryll Neita
Asha Philip
Dina Asher-Smith
Bianca Williams

4x400m relay
Kirsten McAslan
Seren Bundy-Davies
Laviai Nielson
Margaret Adeoye
Eilidh Child
Christine Ohuruogu
Anyika Onuora