Germany will be sending 92 athletes to represent the country in athletics at Rio 2016

Reigning discus champion Robert Harting plus world and European shot put champion Christina Schwanitz are among the athletes named in Germany’s athletics team for the Rio 2016 Olympic Games.

The German Olympic Committee has named a total of 92 athletes for track and field at the Games.

Olympic pole vault bronze medallist Raphael Holzdeppe, London 2012 shot put silver medallist David Storl, Olympic javelin silver medallist Christina Obergfoll and Olympic bronze hammer medallist Betty Heidler are also among those on the team.

Germany team for Rio 2016

MEN
100m: Lucas Jakubczyk, Julian Reus
200m: Aleixo-Platini Menga
1500m: Homiyu Tesfaye
5000m: Florian Orth, Richard Ringer
Marathon: Arne Gabius, Hendrik Pfeiffer, Philipp Pflieger
20km race walk: Nils Brembach, Christopher Linke, Hagen Pohle
50km race walk: Carl Dohmann, Hagen Pohle
110m hurdles: Matthias Buhler, Alexander John, Gregor Traber
400m hurdles: Tobias Giehl
High jump: Eike Onnen, Mateusz Przybylko
Pole vault: Karsten Dilla, Raphael Holzdeppe, Tobias Scherbarth
Long jump: Alyn Camara, Fabian Heinle
Triple jump: Max Hess
Shot put: Tobias Dahm, David Storl
Discus: Christoph Harting, Robert Harting, Daniel Jasinski
Javelin: Thomas Rohler, Johannes Vetter, Julian Weber
Decathlon: Arthur Abele, Rico Freimuth, Kai Kazmirek
4x100m: Robin Erewa, Robert Hering, Lucas Jakubczyk, Sven Knipphals, Alexander Kosenkow, Julian Reus, Roy Schmidt

WOMEN
100m: Rebekka Haase, Tatjana Pinto
200m: Nadine Gonska, Gina Lückenkemper, Lisa Mayer
400m: Ruth Sophia Spelmeyer
800m: Christina Hering, Fabienne Kohlmann
1500m: Konstanze Klosterhalfen, Maren Kock, Diana Sujew
Marathon: Anna Hahner, Lisa Hahner, Anja Scherl
100m hurdles: Pamela Dutkiewicz, Nadine Hildebrand, Cindy Roleder
400m hurdles: Jackie Baumann
3000m steeplechase: Gesa Felicitas Krause, Sanaa Koubaa, Maya Rehberg
High jump: Marie-Laurence Jungfleisch
Pole vault: Annika Roloff, Lisa Ryzih, Martina Strutz
Long jump: Malaika Mihambo, Sosthene Taroum Moguenara, Alexandra Wester
Triple jump: Jenny Elbe, Kristin Gierisch
Shot put: Sara Gambetta, Christina Schwanitz, Lena Urbaniak
Discus: Shanice Craft, Julia Fischer, Nadine Muller
Hammer: Betty Heidler, Kathrin Klaas, Charlene Woitha
Javelin: Christin Hussong, Christina Obergfoll, Linda Stahl
Heptathlon: Jennifer Oeser, Claudia Rath, Carolin Schafer
4x100m: Alexandra Burghardt, Rebekka Haase, Yasmin Kwadwo, Gina Luckenkemper, Lisa Mayer, Tatjana Pinto
4x400m: Daniela Ferenz, Lara Hoffmann, Laura Müller, Friederike Mohlenkamp, Ruth Sophia Spelmeyer