European leaders and UK record-holders feature in the first wave of team selections for the event in Borås

Seven European under-20 leaders, including UK record-holders Max Burgin and Alastair Chalmers, headline the first round of selections for the British team heading to the European Under-20 Championships in Borås, Sweden, from July 18-21.

Burgin, who won European under-18 800m gold in 2018, broke the British under-20 record with a 1:45.36 run on Sunday to also become the fastest man in Britain this year.

World under-20 4x400m bronze medallist and current European under-20 400m hurdles leader Chalmers broke the UK under-20 record with a time of 50.11 in Tampere at last year’s World U20 Championships and shaved another 0.04 off his best in Geneva earlier this month for his European-leading mark.

Five other European leaders earn selection, with 2018 European U18 Championships silver medallist Ethan Brown, 100m sprinters Amy Hunt and Jeremiah Azu, 800m specialist Isabelle Boffey and 5000m runner Grace Brock named on the team.

European U18 Championships gold medallist over 800m Keely Hodgkinson earns her first British vest at under-20 level, while 2018 world under-18 1500m finalist Erin Wallace makes the team following her trials success.

Hammer thrower Charlotte Williams secured her selection after moving to second on the UK all-time U20 list with a 62.84m PB as she took victory in Bedford on Saturday.

The 2016 European U18 Championships long jump gold medallist Holly Mills claimed team places in the women’s heptathlon and long jump, where she set a personal best of 6.40m (1.0m/sec) on Sunday before finishing second in the 100m hurdles.

“I am delighted that we are able to name such a strong team from our first round of selections for the European Under-20 Championships in Borås, next month,” said team leader Trevor Painter.

“The standard of competition in Bedford at the trials was incredibly high and because of this, it means that the team named at this point is a strong reflection of the calibre of junior athletes we have to pick from.”

The next trial events will take place on Saturday June 28 in Watford, with the men’s and women’s 3000m. The team will be announced in full on Tuesday July 9.

Chalmers, Hunt and Mills are also among the 20 athletes selected on the British team for the Mannheim Gala in Germany this weekend (June 29-30).

First wave of GB team selections for the European Under-20 Championships in Borås, Sweden

Men
100m: Jeremiah Azu
400m: Ethan Brown
800m: Max Burgin, Ben Pattison
1500m: Joshua Lay
5000m: Rory Leonard
110m hurdles: Josh Zeller
400m hurdles: Alastair Chalmers, Seamus Derbyshire
3000m steeplechase: Kristian Imroth
Long jump: Stephen MacKenzie
Shot: Lewis Byng
Discus: James Tomlinson
Hammer: Ben Hawkes
Decathlon: Jack Turner

Women
100m: Immanuela Aliu, Amy Hunt
200m: Georgina Adam
400m: Amber Anning
800m: Isabelle Boffey, Keely Hodgkinson
1500m: Erin Wallace
5000m: Grace Brock, Izzy Fry
400m hurdles: Marcey Winter
3000m steeplechase: Holly Page
Long jump: Holly Mills
Shot put: Sarah Omoregie
Hammer: Charlotte Williams
Heptathlon: Holly Mills

British team for the Mannheim Gala

Men
100m: Chad Miller, Tobi Ogunkanmi
200m: Fraser Angus, Joe Ferguson, Praise Olatoke
110m hurdles: Joshua Zeller
400m hurdles: Alastair Chalmers, Seamus Derbyshire
Long jump: Stephen MacKenzie
Discus: James Tomlinson
Hammer: Ben Hawkes
4x100m: Fraser Angus, Joe Ferguson, Chad Miller, Tobi Ogunkanmi, Praise Olatoke

Women
100m: Immanuela Aliu, Cassie-Ann Pemberton
200m: Amy Hunt, Hannah Kelly, Jazmine Moss
100m hurdles: Lucy-Jane Matthews, Holly Mills
400m hurdles: Marcey Winter
Long jump: Holly Mills, Josie Oliarnyk
4x100m: Immanuela Aliu, Amy Hunt, Hannah Kelly, Jazmine Moss, Cassie-Ann Pemberton

» For more on the latest athletics news, athletics events coverage and athletics updates, check out the AW homepage and our social media channels on TwitterFacebook and Instagram