Athletics Weekly | World Para Athletics Championships: Who, what and when? - Athletics Weekly
Don't Miss
World Para Athletics Championships: Who, what and when?

World Para Athletics Championships: Who, what and when?

A day-by-day look ahead to the action in London to highlight who is competing and when

An action-packed schedule is set for the World Para Athletics Championships from July 14-23 as the top athletes from around the globe go for gold in the London Stadium.

Here we take a day-by-day look through the London 2017 programme and highlight some ones to watch. Times stated are local (BST) and were correct at the time of publication.

Make sure you check out the July 13 edition of AW magazine for profiles on some of the stars most likely to shine over the next 10 days. The full World Para Athletics Championships London 2017 timetable can be found here, while results will appear here once available.

A guide to athlete classification at the World Para Athletics Championships can be found here, while interviews and further coverage can be found by clicking the links in the guide below.

Friday July 14

19:00 Women’s F32 club throw final, featuring GB’s Gemma Prescott and Abbie Hunnisett
19:20 Women’s F51 club throw final, with GB’s Rio champion Jo Butterfield and Kylie Grimes among those in action
20:55 Women’s T34 100m final, where Britain’s five-time Paralympic gold medallist Hannah Cockroft, Kare Adenegan and Carly Tait take to the track for the first time at these championships

Saturday July 15

11:00 Women’s T44 long jump final, featuring GB’s two-time Paralympic silver medallist Stef Reid
19:18 Women’s F52 discus final. After contesting the club throw, Jo Butterfield also competes in the discus
19:57 Women’s F46 javelin final, with GB’s world record-holder and Rio gold medallist Hollie Arnold in action
20:29 Men’s T42 200m final, where Britain’s world record-holder Richard Whitehead and David Henson take to the track
20:38 Men’s T33 100m final, with Toby Gold, Andy Small and Dan Bramall racing for GB
21:05 Women’s T38 200m final, featuring Britain’s world record-holder Sophie Hahn and Kadeena Cox
21:14 Men’s T11 100m final, featuring USA’s Paralympic and world gold medallist David Brown
21:23 Men’s T12 100m final. After heats and semi-finals, GB’s Zac Shaw will hope to contest the final of the 100m
21:41 Women’s T53 200m final, with Britain’s Sammi Kinghorn among those racing

dave henson

Sunday July 16

10:03 Men’s F42 discus final, where Britain’s four-time world gold medallist Aled Davies takes to the field
10:06 Men’s F33 shot put final, featuring GB’s Kieran Tscherniawsky
11:27 Men’s F44 discus final, with three-time world gold medallist Dan Greaves competing for GB as he goes up against a field including the likes of USA’s Rio Paralympic champion David Blair
19:10 Men’s T44 100m round 1, with GB’s two-time Paralympic champion Jonnie Peacock among those looking to advance
20:10 Women’s T35 200m final, featuring Britain’s Maria Lyle
20:44 Men’s F35 shot put final, with Sam Ruddock throwing for GB
20:57 Men’s  T44 100m final. After the earlier heats, Jonnie Peacock will look to go for gold against a field likely to include USA’s Jarryd Wallace and New Zealand’s Liam Malone
21:06 Men’s T13 100m final, with Britain’s Zak Skinner among those set to compete after earlier heats. Ireland’s Jason Smyth, dubbed ‘the world’s fastest Paralympian’, is set to defend his title
21:35 Women’s T42 100m final, featuring GB’s Julie Rogers
21:45 Men’s T54 1500m final, where Britain’s Richard Chiassaro is among those racing. Switzerland’s Marcel Hug will race in the first of what he hopes will be three finals in London, as he also contests the 800m and 5000m

Monday July 17

10:33 Women’s T38 long jump final, featuring GB’s Olivia Breen
11:05 Women’s F34 shot put final, with Vanessa Wallace competing for Britain
11:20 Women’s T54 1500m final, set to feature Tatyana McFadden in what could be the first of four finals for the American as she is also due to contest the 400, 800m and 5000m
11:49 Women’s T20 long jump final, featuring Britain’s Martina Barber
11:52 Men’s T42 100m round 1. After racing the 200m, Richard Whitehead and David Henson return to the track for GB
19:50 Women’s T34 800m final, where Hannah Cockroft, Carly Tait and Kare Adenegan are back on track
20:00 Men’s T42 100m final, where Richard Whitehead and David Henson will both hope to compete following the earlier heats. Australia’s Scott Reardon is set to be among their rivals
20:20 Women’s T44 100m final, as GB’s Sophie Kamlish and Laura Sugar form part of a field going up against Dutch sprinter Marlou van Rhijn
20:30 Men’s T36 200m final, featuring Britain’s Paul Blake and Graeme Ballard
20:35 Men’s T44 long jump final, which will see Germany’s world record-holder Markus Rehm, who has a best of 8.40m, among those in action
21:05 Men’s T20 1500m final, which includes two GB representatives in Steve Morris and James Hamilton
21:31 Men’s T54 800m final, where Britain’s Nathan Maguire and Richard Chiassaro will look to feature after earlier rounds
21:47 Men’s T34 400m final, with Ben Rowlings and Isaac Towers competing for GB

tatyana_mcfadden

Tuesday July 18

10:36 Men’s T42 long jump final, featuring Luke Sinnott for GB
19:00 Women’s F20 shot put final, with Sabrina Fortune throwing for Britain
20:55 Women’s T47 100m final, where GB’s Polly Maton is among those racing
21:45 Men’s T54 200m final, with Nathan Maguire and Richard Chiassaro hopeful of returning to the track after the earlier round

Wednesday July 19

20:05 Women’s T35 100m final, with GB’s Maria Lyle among those racing
21:12 Women’s T53 400m final, which could feature Sammi Kinghorn after the first round races the day before

Thursday July 20

19:06 Men’s F32 club throw final, featuring Stephen Miller at his seventh world championships for GB
20:15 Men’s T37 100m final, where GB’s Rhys Jones will look to race after earlier rounds
20:25 Women’s T34 400m final, where Hannah Cockroft, Kare Adenegan and Carly Tait again race for Britain
20:35 Women’s T37 400m final, which will see GB’s world record-holder Georgie Hermitage take to the track
20:45 Men’s  T34 800m final, with Britain’s Ben Rowlings and Isaac Towers in action
20:50 Men’s F41 shot put final, featuring Kyron Duke for GB
21:05 Men’s T54 400m final, with Richard Chiassaro and Nathan Maguire hoping to feature following earlier rounds

Stephen-Miller-London-2012

Friday July 21

19:53 Men’s T12 200m final, where Britain’s Zac Shaw will hope to race following round action the day before
20:03 Men’s T36 400m final, as GB’s Paul Blake takes to the track
20:33 Women’s T38 400m final, featuring Britain’s Paralympic champion Kadeena Cox

Saturday July 22

10:03 Men’s T44 high jump final, featuring Britain’s Jonathan Broom-Edwards
10:17 Men’s T13 long jump final, with GB’s Zak Skinner as he switches from the track to sand
20:00 Women’s T38 100m final, where Sophie Hahn, Kadeena Cox and Olivia Breen race for GB
20:10 Men’s T36 100m final, where Paul Blake and Graeme Ballard will look to make an impact after racing in earlier rounds
20:20 Men’s T38 1500m final, featuring GB’s Jack Gladman
20:30 Men’sT20 800m final, with Britain’s Steve Morris and James Hamilton in action
20:35 Men’s F42 shot put final, where Aled Davies again throws for GB
20:40 Women’s T37 100m final, with Georgie Hermitage hoping to feature after earlier rounds

Sunday July 23

10:42 Women’s T47 long jump final, featuring GB’s Polly Maton
11:45 Men’s T20 5000m final, with Steve Morris among those racing
12:15 Men’s T35 100m final, where Jordan Howe races for GB
12:30 Men’s T53 100m final, featuring Britain’s Mickey Bushell and Canada’s Brent Lakatos, who is set to have also already raced the 200m, 400m and 800m
12:45 Women’s T53 100m final, where Sammi Kinghorn will hope to race for GB following earlier rounds
18:10 Women’s T44 200m final, featuring GB’s Laura Sugar
18:51 Women’s T53 800m final. On a busy day, Sammi Kinghorn is back in action over two laps of the track

Laura-Sugar-Rio-2016-onedition-for-Paralympics-GB

CATCH ALL THE ACTION ON CHANNEL 4

Channel 4 and All 4 are showing more than 40 hours of coverage from July 14-23.

The coverage, which is produced by FilmNova, will be presented by Ade Adepitan, Lee McKenzie, Sophie Morgan and Arthur Williams on Channel 4 during the evenings (except July 19, when the show moves to More4 for one night) with expert input from Paralympians David Weir and Stef Reid.

Commentary, meanwhile, will come from Katharine Merry, Rob Walker and John Rawling, with reporting from Sonia McLaughlan.

Danny Crates will present the morning sessions via a live stream on All 4 from July 15-18 and July 22-23, with reports from Jeanette Kwakye, while Channel 4’s website and social media will also be showing clips from the championships.

» Check out our dedicated online London 2017 section for reports, news, interviews and more. The full British Athletics team can be found listed here

Comments
comments powered by Disqus
Related Articles
Product Reviews View All
Don't Miss
Videos
AW Offers