Athletics Weekly | IAAF World Championships: Day 10 event-by-event guide - Athletics Weekly
Events
IAAF World Championships: Day 10 event-by-event guide

IAAF World Championships: Day 10 event-by-event guide

Steve Smythe looks ahead to the action taking place on the final day of the championships

From the 50km race walk events through to the 4x400m finals, here’s a guide to the action on the final day of the IAAF World Championships in London.

See the August 3 edition of AW magazine for full event-by-event previews.

Times stated are local (BST) and were correct at the time of publication.

07:45 – Men’s and women’s 50km race walks

Seven women go in the inaugural 50km walk held with the men’s, with world record-holder Ines Henriques a big favourite.

The men’s race with over 50 taking part is more competitive.

France’s world record-holder Yohann Diniz goes against a strong Chinese team.

Dominic King goes for GB.

12:20 – Women’s 20km race walk

China are expected to dominate.

Gemma Bridge and Bethan Davies go for GB.

14:20 – Men’s 20km race walk

China may again have the stronger team, while Britain’s Tom Bosworth could be to the fore. Callum Wilkinson also competes for the host nation.

19:00 – Men’s high jump final

The world-leader and Olympic silver medallist Mutaz Essa Barshim is favourite along with the 2013 world champion Bohdan Bondarenko.

Britain’s Robbie Grabarz has the third highest PB and is a superb competitor and a clean record with a 2.35m leap could medal.

The height progression is 2.20, 2.25, 2.29, 2.32, 2.35, 2.37.

The jumping order with respective PBs are: German champion Mateusz Przybylko (2.35m), China’s Yu Wang (2.33m), Barshim (2.43m), US champion Bryan McBride (2.30m), Russian neutral Ilya Ivanyuk (2.31m), Russian champion and neutral Danil Lysenko (2.34m), Germany’s European bronze medallist Eike Onnen (2.34m), Bulgarian champion Tihomir Ivanov (2.31m), Britain’s 2012 Olympic bronze medallist Grabarz (2.37m), Bondarenko (2.42m), Syrian Olympic finalist Majd Eddin Ghazal (2.36m), Mexican champion Edgar Rivera (2.30m).

AW prediction last week: 1 Barshim; 2 Drouin; 3 Bondarenko.

AW prediction this week: 1 Barshim; 2 Bondarenko; 3 Przybylko; 4 Lyseno; 5 Grabarz; 6 Onnen; 7 Ghazal; 8 Wang; 9 McBride; 10 Ivanov; 11 Ivanyuk; 12 Rivera.

19:10 – Women’s discus final

Croatia’s Sandra Perkovic and Cuba’s Denia Caballero are expected to head the challengers. The throwing order with respective PB is: China’s Asian champion Yang Chen (63.61m), German Wife of multi-champion Robert, Julia Harting (68.49m), Australia’s 2009 champion Dani Stevens (67.99), China’s former double Asian champion Xinyue Su (65.59m), world champion Caballero (70.65m), Olympic champion Perkovic (71.41m), Germany’s double world medallist Nadine Muller (68.89m), Cuban former world junior champion Yaime Perez (69.19m), China’s Olympic eighth-placer Bin Feng (65.14m), Brazilian champion Andressa de Morais (64.68m), France’s Olympic silver medallist Melina Robert-Michon (66.73m), Lithuanian champion Zinaida Sendriute (65.97m).

AW prediction last week: 1 Perkovic; 2 Perez; 3 Caballero.

AW prediction this week: 1 Perkovic; 2 Perez; 3 Caballero; 4 Stevens; 5 Muller; 6 Robert-Michon; 7 Harting; 8 Bin Feng; 9 Xinyue Su; 10 Yang Chen; 11 De Morais; 12 Sendriute.

19:35 – Women’s 5000m final

Ethiopia’s 10,000m champion Almaz Ayana is favourite alongside Kenya’s world-leader Hellen Obiri.

Obiri finished one place ahead in Rio as both medalled.

Netherlands’ former Ethiopian Sifan Hassan lacks 5000m experience but could be a danger and is one of a few with good 1500m pace. That includes Britain’s Laura Muir, who struggled on the last kilometres of her heat, but will be looking to make an impact after finishing fourth in the 1500m, as will team-mate Eilish McColgan.

The lane draw (with respective PBs) is: Kenyan 2016 African champion Sheila Chepkirui Kiprotich (14:57.85), Bahrain’s former Ethiopian Kalikidan Gezahegne (15:07.19), 2015 World Championships 10,000m fourth-placer Molly Huddle (14:42.64), Ethiopian teenager and double world junior cross-country champion Letesenbet Gidey (14:33.32), Olympic finalist Eilish McColgan (15:00.38), 2015 African Games champion Margaret Kipkemboi (14:43.89), 1500m world-leader Sifan Hassan (14:41.24), Olympic silver medallist Hellen Obiri (14:18.37), European indoor 1500m and 3000m champion Laura Muir (14:49.12), Norway’s European 10,000m medallist Karoline Grovdal (14:57.53), Olympic 1500m fourth-placer Shannon Rowbury (14:38.92), 2015 world silver medallist Senbere Teferi (14:31.76), USA’s Shelby Houlihan (15:00.37), 2014 European bronze medallist Susan Krumlins (14:53.35), defending champion Almaz Ayana (14:12.59).

AW prediction last week: 1 Obiri; 2 Dibaba; 3 Ayana. AW prediction this week: 1 Obiri; 2 Ayana; 3 Hassan; 4 Teferi; 5 Gidey; 6 Rowbury; 7 Muir; 8 McColgan; 9 Krumins; 10 Grovdal; 11 Kipkemboi; 12 Huddle; 13 Kiprotich; 14 Houlihan; 15 Gezahegne.

20:10 – Women’s 800m final

Caster Semenya is a huge favourite with Francine Niyonsaba expected to challenge .
Lynsey Sharp will be doing well to make the top five.

The lane draw is: Olympic sixth placer Lynsey Sharp (1:57.49), Poland’s fast-finishing 2016 European 1500m champion Angelika Cichocka, Olympic champion Semenya, USA’s former world youth and junior champion Ajee’ Wilson (1:55.61), Canada’s world silver medallist Melissa Bishop (1:57.01), Olympic silver medallist Niyonsaba (1:55.47), USA’s Charlene Lipsey (1:57.38), Olympic bronze medallist Margaret Wambui (1:56.89).

AW prediction last week: 1 Semenya; 2 Niyonsaba; 3 Wilson.

AW prediction this week: 1 Semenya; 2 Niyonsaba; 3 Wilson; 4 Wambui; 5 Bishop; 6 Lipsey; 7 Cichocka; 8 Sharp.

20:30 – Men’s 1500m final

The Kenyan trio of world-leader Elijah Manangoi, defending champion Asbel Kiprop and Timothy Cheruiyot are favourites.

Chris O’Hare goes for GB and should improve on his 12th place from 2013.

The lane draw (with respective PB) is: Spain’s European Indoor 3000m champion Adel Mechaal (3:34.70), world silver medallist Manangoi (3:28.80), USA’s John Gregorek (3:35.00), 2015 European indoor champion Jakub Holusa (3:33.36), European medallist O’Hare (3:33.61), 2016 European champion Felip Ingebrigtsen (3:32.43), 2015 seventh-placer Cheruiyot (3:29.10), double Olympic medallist Nick Willis (3:29.66), European indoor champion Marcel Lewandowski from Poland (3:34.04), Bahrain’s former Moroccan Sadik Mikhou (3:31.34), defending champion and former Olympic winner Kiprop (3:26.69), Moroccan African champion Fouad Elkaam (3:33.71).

AW prediction last week: 1 Kwemoi; 2 Manangoi; 3 Kiprop.

AW prediction this week: 1 Kiprop; 2 Manangoi; 3 Holusa; 4 Cheruiyot; 5 O’Hare; 6 Ingebrigtsen; 7 Lewandowski; 8 Mechaal; 9 Willis; 10 Mikhou; 11 El Kaam; 12 Gregorek.

20:55 – Women’s 4x400m final

USA, who have won the last six Olympics and four of the last five World Championships, and defending champion Jamaica will dispute the title. Britain on paper should be third if they replicate their heat form.

Lane order (with respective season best) is: 2013 bronze medallists France (3:27.59), four-times finalist Poland (3:26.47), Olympic champions USA (3:21.66), 2015 and Olympic bronze medallists GBR (3:24.74), world champions Jamaica (3:23.64), 2015 finalists Nigeria (3:25.40), first time finalists Botswana (3:26.90), 1997 champions Germany (3:26.24).

AW prediction last week: 1 USA; 2 Jamaica; 3 GBR.

AW prediction this week: 1 USA; 2 Jamaica; 3 GBR; 4 Poland; 5 Nigeria; 6 Germany; 7 France, 8 Botswana.

21:15 – Men’s 4x400m final

In what looks a modest standard event, USA start as favourites to make it their 10th world gold aided by Botswana’s heat elimination. Trinidad, Poland and Belgium look likely to fight for the other medals.

Britain’s quartet should be close but most of their team are not at their best.

Lane order (with respective season’s bests): 2015 sixth-placers France (3:00.93), 2015 bronze medallists GBR (3:00.10), world and European champions USA (2:59.23), four-times medallists Poland (3:01.78), surprise heat winners Spain (3:01.72), 2015 silver medallists Trinidad (2:58.20), 2015 seventh-placers Cuba (3:01.88), 2015 fifth placers Belgium (2:59.47).

AW prediction last week: 1 USA; 2 Botswana; 3 Jamaica.

AW prediction this week: 1 USA; 2 Trinidad; 3 Belgium; 4 GBR; 5 Poland; 6 Spain; 7 France; 8 Cuba.

» Our medal predictions can be found here. See the August 3 edition of AW magazine for full event-by-event previews, interviews, news, a form guide and more

Comments
comments powered by Disqus
Related Articles
Product Reviews View All
Don't Miss
Videos
AW Offers