Athletics Weekly | European Championships Berlin 2018 medal predictions - Athletics Weekly
Events
European Championships Berlin 2018 medal predictions

European Championships Berlin 2018 medal predictions

We take a look at who could fill the top three spots in each event over the next six days

The Berlin 2018 European Athletics Championships will see more than 1500 athletes from 49 countries compete in 48 disciplines and here AW‘s results editor Steve Smythe makes predictions on who could claim the medals.

Whether you agree or disagree with our predictions, get vocal on Twitter and Facebook and let us know! Check out the August 2 edition of AW magazine for our full guide to the championships, including event-by-event previews, interviews, rankings and more. A digital edition is available to buy and download here.

Online day-by-day guideFinal entries list

Men

100m: 1 Prescod (GBR); 2 Hughes (GBR); 3 Vicaut (FRA)
200m: 1 Guliyev (TUR); 2 Hortelano (ESP); 3 Mitchell-Blake (GBR)
400m: 1 Hudson-Smith (GBR); 2 Husillos (ESP); 3 Bonevacia (NED)
800m: 1 Kszczot (POL); 2 Ordonoz (ESP); 3 Bosse (FRA)
1500m: 1 F Ingebrigtsen (NOR); 2 Lewandowski (POL); 3 J Ingebrigtsen (NOR)
5000m: 1 Mekhissi-Benabbad  (FRA); 2 H Ingebrigtsen (NOR); 3 Mechaal (ESP)
10,000m: 1 Ringer (GER); 2 Crippa (ITA); 3 Amdouni (FRA)
3000m steeplechase: 1 Mekhissi-Benabbad (FRA); 2 Bedrani (FRA); 3 Kowal (FRA)
Marathon: 1 Guerra (ESP); 2 La Rosa (ITA); 3 Szost (POL)
110m hurdles: 1 Shubenkov (ANA); 2 Martinot-Lagarde (FRA); 3 Ortega (ESP)
400m hurdles: 1 Warholm (NOR); 2 Copello (TUR); 3 Barr (IRL)
4x100m: 1 GBR; 2 NED; 3 ITA
4x400m: 1 BEL; 2 POL; 3 GBR
High jump: 1 Nabokov (BLR); 2 Przybylko (GER); 3 Delryd (SWE)
Pole vault: 1 R Lavillenie (FRA); 2 Duplantis (SWE); 3 Morgunov (ANA)
Long jump: 1 Menkov (ANA); 2 Juska (CZE); 3 Tentoglou (GRE)
Triple jump: 1 Copello (AZE); 2 Evora (POR); 3 Hess (GER)
Shot put: 1 Haratyk (POL); 2 Storl (GER); 3 Stanek (CZE)
Discus: 1 Gudzius (LTU); 2 Stahl (SWE); 3 C Harting (GER)
Hammer: 1 Nowicki (POL); 2 Fajdek (POL); 3 Halasz (HUN)
Javelin: 1 Vetter (GER); 2 Hofmann (GER); 3 Rohler (GER)
Decathlon: 1 Mayer (FRA); 2 Uibo (EST); 3 Abele (GER)
20km race walk: 1 Mizinov (ANA); 2 Garcia (ESP); 3 Bosworth (GBR)
50km race walk: 1 Toth (SVK); 2 Partanen (FIN); 3 Zakaytskyy (UKR)

Women

100m: 1 Asher-Smith (GBR); 2 Kambundji (SUI); 3 Schippers (NED)
200m: 1 Schippers (NED); 2 Asher-Smith (GBR); 3 Samuel (NED)
400m: 1 Guei (FRA); 2 De Witte (NED); 3 Swiety-Ersetic (POL)
800m: 1 Lamote (FRA); 2 Pryschepa (UKR); 3 Oskan-Clarke (GBR)
1500m: 1 Muir (GBR); 2 Weightman (GBR); 3 Ennaoui (POL)
5000m: 1 Hassan (NED); 2 Klosterhalfen (GER); 3 McColgan (GBR)
10,000m: 1 Can (TUR); 2 Chemtal Salpeter (ISR); 3 Bobocel (ROM)
3000m steeplechase: 1 Krause (GER); 2 Bjerkeli-Grovdal (NOR); 3 Gega (ALB)
Marathon: 1 Mazuronak (BLR); 2 Hyrylainen (FIN); 3 Ivanova (BLR)
4x100m: 1 GBR; 2 GER; 3 SUI
4x400m:  1 FRA; 2 POL; 3 GBR
100m hurdles: 1 Talay (BLR); 2 Dutkiewicz (GER); 3 Roleder (GER)
400m hurdles: 1 Sprunger (SUI); 2 Hejnova (CZE); 3 Pedroso (ITA)
High jump: 1 Lasitskene (ANA); 2 Vallortigara (ITA); 3 Demiriva (BUL)
Pole vault: 1 Sidorova (ANA); 2 Stefanidi (GRE); 3 Bradshaw (GBR)
Long jump: 1 Spanovic (SRB); 2 Ugen (GBR); 3 Proctor (GBR)
Triple jump: 1 Papahristou (GRE); 2 Gierisch (GER); 3 Peleteiro (ESP)
Shot put: 1 Schwanitz (GER); 2 Marton (HUN); 3 Guba (POL)
Discus: 1 Perkovic (CRO); 2 Vita (GER); 3 Craft (GER)
Hammer: 1 Wlodarczyk (POL); 2 Fiodorow (POL); 3 Malyshik (BLR)
Javelin: 1 Khalodovich (BLR); 2 Ratej (SLO); 3 Hussong (GER)
Heptathlon: 1 Thiam (BEL); 2 Schafer (GER); 3 Johnson-Thompson (GBR)
20km race walk: 1 Draharova (CZE); 2 Takacs (ESP); 3 Giorgi (ITA)
50km race walk: 1 Henriques (POR); 2 Takacs (ESP); 3 Czakova (SVK)

» Agree or disagree with our picks? Let us know via social media! See our August 2 magazine for previews, rankings and more

Related Articles
Product Reviews View All
Don't Miss
Videos
AW Offers