GB team named for Sopot, with Dasaolu out injured

UK Athletics announce a 35-strong Great Britain and Northern Ireland team for the IAAF World Indoor Championships in Poland

Laura Muir (Mark Shearman)

Laura Muir is to run the 800m at the IAAF World Indoor Championships in Sopot while Dwain Chambers and Richard Kilty will contest the men’s 60m, as James Dasaolu is to miss the event through injury.

A 35-strong Great Britain and Northern Ireland team has been named for the event in Poland from March 7-9, with UK Indoor champions including Holly Bleasdale, Luke Cutts and Lee Emanuel to be joined by the likes of sprinter Sophie Papps and high jumper Tom Parsons.

Following a world-leading personal best of 6.47 in the first round of the men’s 60m at the Sainsbury’s Indoor Grand Prix on Saturday, Dasaolu returned to win the final in 6.50 but clutched his left leg as he approached the line.

UKA advise that scans have revealed a “minor tear” which will prevent him from competing in Poland.

“Unfortunately it will keep me out of competing at the World Indoors,” said Dasaolu, who won European Indoor 60m silver in Gothenburg last March.

“I am disappointed but this is going to be a big year and I don’t want to take any risk at all,” added the sprinter, who hopes to resume training shortly in preparation for the outdoor season.

“I will now concentrate on being 100% fit for the outdoor competitions.”

Dasaolu’s absence means that the three men leading the world 2014 rankings over 60m will all be missing from Sopot, with Frenchman Jimmy Vicaut not due to compete indoors any more this season and Cuba’s Yunier Perez also out with injury.

Papps joins Asha Philip in the women’s 60m, with UKA advising that Dina Asher-Smith has chosen to concentrate on her build-up towards the outdoor season.

Having not been invited by the IAAF to contest the pentathlon, double UK Indoor champion Katarina Johnson-Thompson has been named for the long jump, alongside Shara Proctor.

With hopes of retaining the women’s 4x400m title, a strong relay squad has been named including Margaret Adeoye, Eilidh Child, Shana Cox, Christine Ohuruogu, Victoria Ohuruogu and Laura Wake. Adeoye and Cox will run the individual event.

On the men’s side, Daniel Awde, Michael Bingham, Jamie Bowie, Richard Buck, Luke Lennon-Ford, Nigel Levine and Conrad Williams are listed, with Buck and Levine running individually.

“This is a relatively young team with a number of new faces taking individual places which is encouraging as we focus on long term development towards 2016 and 2017,” commented UKA performance director Neil Black.

“Where there were any close decisions we have prioritised the Sainsbury’s British Athletics Championships results and it is good to see athletes and their coaches who have made significant breakthroughs in the last year are maintaining those results.”

GB team for Sopot:

MEN

60m: Dwain Chambers, Richard Kilty
400m: Richard Buck, Nigel Levine
800m: Mukhtar Mohammed, Andrew Osagie
1500m: Lee Emanuel, Chris O Hare
3000m: Andy Vernon, Jonathan Mellor
60m hurdles: Andrew Pozzi, William Sharman
4x400m: Daniel Awde, Michael Bingham, Jamie Bowie, Buck, Luke Lennon-Ford, Levine, Conrad Williams
High jump: Robbie Grabarz, Tom Parsons
Pole vault: Luke Cutts

WOMEN

60m: Sophie Papps, Asha Philip
400m: Margaret Adeoye, Shana Cox
800m: Laura Muir
1500m: Jemma Simpson
3000m: Eilish McColgan
4x400m: Adeoye, Eilidh Child, Cox, Christine Ohuruogu, Victoria Ohuruogu, Laura Wake
60m hurdles: Tiffany Porter
Pole vault: Holly Bleasdale
Long jump: Katarina Johnson-Thompson, Shara Proctor

Leave a Reply